Xiaomi Redmi Note 14 Price in Pakistan
Xiaomi Redmi Note 14
Rs. 49,099
InStock
Xiaomi Redmi Note 14 Price & Specifications
| Release Date | 15-01-2025 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 163.25×76.55×8.16mm |
| Phone Weight | 196.5g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 2400 x 1080, 1800 nits peak brightness |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 5500mAh (typ) high-capacity battery |
| Front Camera | 20 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Video (1080p@30fps) |
| Back Camera | 108MP+2MP+2MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | HDR, Panorama, Video (1080p@30fps) |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
| Processor | Helio G99-Ultra, 6nm Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
xiaomi redmi note 14 price in Pakistan is 49,099 PKR. xiaomi redmi note 14 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. xiaomi redmi note 14 launched with impressive color options midnight_black,ocean_blue,lime_green,mist_purple,sand_gold. xiaomi redmi note 14 phone weighs only 196.5g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. xiaomi redmi note 14 is set up with a 108MP+2MP+2MP back camera and 20 MP selfie camera. The processor Helio G99-Ultra, 6nm Octa-core and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of xiaomi redmi note 14. The Display of xiaomi redmi note 14 supports Resolution up to 2400 x 1080, 1800 nits peak brightness and the screen Size is 6.7 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.7 Inches. Mobile battery capacity is 5500mAh (typ) high-capacity battery. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and xiaomi redmi note 14 price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi Note 14 Availability
| Expected Price: | Rs. 49,099 |
| Release Date: | January 15, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Xiaomi Redmi Note 14 Price and Specs
| Xiaomi Redmi Note 14 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 49,099 |
| Xiaomi Redmi Note 14 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 52,699 |